Норми висіву в сої - Техпромсвіт
0
Your Cart

Норми висіву в сої

Соєва культура є цінним бобовим рослиною, якою засіяні значні площі оброблюваної землі по всьому світу. Вирощування сої потребує спеціальної технології, яка дозволяє отримувати максимальний врожай навіть в складних умовах вирощування. Норма та спосіб посіву грають одну з основних ролей у формуванні майбутнього врожаю. Щільність рослин на м² та відносно один до одного мають ключове значення у вирощуванні культури. Кількість рослин на погонний метр відрізняється від ширини міжряддя, і чим воно ширше, тим гуще розміщуються рослини в ряду, і навпаки.
Наприклад, якщо міжряддя становить 76 см, то в строці на одному метрі повинно бути близько 10 рослин, якщо 38 см – то тільки 5 шт. Зазвичай це все середні показники для звичайних умов вирощування. Норма сівби корегується відносно умов вирощування. Наприклад, в засушливих регіонах норму посіву знижують, а в регіонах з достатньою вологістю або з поливом – норму посіву збільшують. У штаті Канзас проводили багатократні експерименти з рекомендованою нормою посіву сої на ґрунтах, оброблених за технологією No-till. За думкою фахівців місцевого університету, рекомендовану норму сівби потрібно збільшувати.
До такого висновку прийшли тому що висока подібність культури в середньому дорівнює 80%, якщо посів проводили точною сівалкою. Звичайна зернова сівалка дає меншу середню всходжість, що дорівнює 65%. Коли посів здійснюється в негативних умовах, необхідно звернути увагу на оптимальну щільність, при якій досягається максимальний врожайність, що коливається в межах 175-187,5 тис. рослин/га. Для того, щоб утримувати таку щільність з урахуванням 80% всходжості, необхідно посіяти 212,5-225 тис./га. Умірно-негативні умови передбачають збільшення щільності стояння рослин в межах 187,5-200 тис. рослин/га, відповідно збільшується і норма посіву з урахуванням 80% всходжості до 225-237,5 тис./га.
Під час посіву сої в умірно-сприятливих умовах щільність рослин для отримання хорошого врожаю складає 262,5-300 тис. рослин/га, при незначному перевищенні цієї кількості – врожайність культури не збільшується. При таких умовах з урахуванням 80% подібності посівають близько 350 тис./га. Сприятливі умови для посіву сої досягаються на орошуваних землях при щільності стояння рослин 262,5 тис./га і нормі посіву 325 тис./га. Без поливу щільність рослин коливається в межах 250-300 тис. рослин/га.
На Середньому Заході та Півдні США проводили дослідження норм висіву сої, де спостерігали за господарствами, що використовують висіви, що перевищують рекомендовані норми. Найкращі врожаї були отримані при густоті висівів від 250 до 412 тисяч рослин на гектар. Щоб досягти такої густоти з урахуванням 80% всхожості, потрібно висівати від 325 до 425 тисяч на гектар. Співвідношення між густотою висіву та нормою висіву зберігається незалежно від норм пестицидів. Для прийняття остаточного рішення про норму висіву сої потрібно звертати увагу на потенційний врожай сорту, прогноз погоди, тип ґрунту, забезпечення поживними речовинами та обробку засобами захисту рослин. Таким чином, збільшені норми висіву в основному не призводять до зниження врожайності.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *