Технологія вирощування гречки. Основні етапи. - Техпромсвіт
0
Your Cart

Технологія вирощування гречки. Основні етапи.

Виробництво гречки включає кілька етапів. По-перше, потрібно придбати насіння гречки відповідного сорту, який забезпечує високу врожайність та якість зерна. Потім необхідно підготувати ґрунт, провести обробку та внести добрива. Після цього відбувається посів насіння та його закладення у ґрунт. Важливо забезпечити оптимальні умови для зростання та розвитку гречки, включаючи полив та захист від бур’янів та хвороб. Коли гречка досягає зрілості, її збирають та проводять подальшу обробку та зберігання. Незважаючи на складності з рентабельністю, вирощування гречки є перспективним та цінним для сільського господарства, завдяки високій популярності та затребуваності продукту.
Гречка має безліч переваг над іншими культурами. Одне полягає у її толерантності до термінів посіву, що дозволяє використовувати її як страхову культуру у разі вимерзання озимих культур. Завдяки короткому періоду вегетації, що становить близько 80 днів, гречка може формувати високу врожайність навіть за пізнього посіву. Якість насіння гречки також відіграє важливу роль у формуванні врожаю, тому вони повинні бути оброблені протруйниками від шкідників та патогенів.
При вирощуванні гречки необхідно приділяти увагу внесенню добрив та мікроелементів, особливо бору, який позитивно впливає на цвітіння та формування зав’язі. Останнім часом стало популярним використання інокулянту для обробки посівного насіння гречки, який містить ризобії та допомагає формуванню рослин та захисту кореневої системи.Однак, внесення гербіцидів та інших пестицидів на гречку вимагає високої відповідальності та професіоналізму агронома, оскільки гречка запилюється корисними комахами та медоносними бджолами. Під час цвітіння культури бажано уникати будь-яких обробок посівів. Для насичення гречаного масиву пилкозапилювачами можна використовувати бджолосім’ї. Рекомендується виставляти 2,5 шт. на гектар посівів навколо поля.
Перед вирощуванням гречки важливо вибрати правильних попередників та провести необхідну обробку ґрунту. Найкращі поля для гречки – це ті, які раніше використовувалися для вирощування просапних культур, таких як картопля, буряк та кукурудза, і були добре добрі та доглянуті. Також гречка добре росте після зернобобових культур, озимої пшениці, льону та люпину. Найгірше гречка росте після ярих зернових, соняшнику та сорго.
Після вибору відповідних попередників, необхідно провести обробіток ґрунту. Якщо на полі багато однорічних бур’янів, їх слід видалити дисковою бороною ДБН – 2.4 “Перемога” на глибину 6-8 см. Вищезгадану борону виробляє завод Техпросвіт, м. Дніпро, Україна. Якщо на полі багато кореневищних бур’янів, таких як пирій і свинорів, їх слід видалити у двох напрямках на глибину 10-12 см. Якщо на полі багато коренепаросткових бур’янів, таких як осот, молочай і берізка польова, їх слід видалити на глибину 12-14 см за допомогою лемішних лущильників або плоскорізних пристроїв.
Через 12-14 днів після видалення бур’янів, поле орють зяблевою оранням на глибину 23-25 ​​см, а на дерново-підзолистих ґрунтах – на глибину орного шару (18-20 см).Це допоможе створити оптимальні умови для зростання гречки та забезпечити високий урожай.
Після збирання буряків та картоплі поля повинні бути оброблені дисковими боронами БДТ-7, БДТ-10 або плоскорізами КПГ-2-150 на глибину 23-25см без попереднього лущення для підготовки до наступної сівби. Весняну обробку починають із ранньовесняного боронування зубовими боронами, а потім проводять дві культивації з розривом у часі, щоб дати час для проростання бур’янів. Передпосівну культивацію краще робити буряковими культиваторами УСМК-5.4 на глибину 3-4см. Якщо грунт пухкий і недостатньо вологий, перед посівом проводять коткування поля.
Мінеральні добрива для гречки можна використовувати в основне внесення, під час сівби, а на широкорядних посівах – і в підживленні після проростання. Фосфорно-калійні добрива слід вносити восени, азотні – під першу чи другу весняну культивацію. Середні норми мінеральних добрив під гречку становлять N30-60, Р45-60 та К30-60 кг/га. Рекомендується внести Р10 (або складні добрива) під час сівби в рядки. Якщо основне внесення добрива не використовували, при першій міжрядової обробці доцільно підгодувати широкорядні посіви гречки складними добривами по 20-30 кг/га буд. Збирання врожаю гречки є досить складним процесом. Гречка назріває тривалий час і період цвітіння та плодоутворення залежить від сорту і може тривати від 25 до 50 днів. Щоб отримати максимальний урожай, потрібно правильно вибрати термін збирання, щоб не втратити зерна, особливо першого зав’язі. Найкраще збирати гречку у фазі побуріння, коли на рослинах знаходиться від 65 до 75% зерен. У цьому випадку зерно буде найбільш якісним, з високою масою 1000 зерен та давати високий вихід ядра.
Роздільний збір є найбільш ефективним способом збирання гречки, оскільки дозволяє починати збирання на 8-10 днів раніше, ніж при прямому комбайнуванні, що забезпечує кращу якість зерна. Однак, при цьому потрібно зберігати валки з гречкою протягом 3-5 днів, що може бути проблемою при великих обсягах врожаю.
Обмолот гречки виробляють при вологості зерна 15-17% та стебел та листя 30-36%. При прямому комбайнуванні зерно має підвищену вологість, тому потрібно його додаткове очищення та сушіння. Пряме комбайнування підходить для скоростиглих сортів гречки, які швидко дозрівають та висихають.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *