Україна є лідером у світі з вирощування та виробництва соняшнику, що робить його основною технічною культурою в країні. На українському ринку насіння представлено безліч сортів та гібридів з різними властивостями та особливостями. В останні роки рентабельність вирощування соняшника під гранстар значно зросла з 35% до рекордних 80,3%, що середнім показником по країні.
Однак підвищення рентабельності цієї культури залежить не тільки від вибору сорту або гібриду, а й від технології вирощування, що використовується. Традиційні методи обробітку мають на увазі використання ґрунтових гербіцидів для боротьби з дводольними бур’янами в посівах соняшника. Однак такі пестициди дуже залежні від наявності достатньої кількості вологи в ґрунті, і при її нестачі їхня ефективність знижується значно. Крім того, ґрунтові гербіциди не мають високої ефективності у боротьбі з великою кількістю однорічних та багаторічних бур’янів.
На даний момент однією з найефективніших технологій вирощування соняшника є методика Сумо, також відома як технологія Експрес. Ця технологія дозволяє досягти високих урожаїв соняшнику в Україні та забезпечити максимальну рентабельність його вирощування. Як невеликі фермерські господарства, і великі агрохолдинги успішно застосовують даний метод.
Особливість цієї технології полягає у використанні системи “гібрид – гербіцид”. При цьому висівається спеціально розроблений гібрид, а бур’яни у посівах знищуються за допомогою певного хімічного засобу.Гербіциди з групи сульфонілсечовин, такі як Гранстар, Експрес, Грозний та Тризлак на основі трибенурон-метилу, є однією із складових цієї системи. Другий елемент становить гібрид соняшнику, який має генетичну стійкість до зазначених гербіцидів. Один із добрих варіантів гібридів, що відповідають цим критеріям, – гібрид “АЛЕКСЕЙ” (АНТЕЙ-50).
Крім стійкості до сполук групи сульфонілсечовини, дані гібриди мають такі властивості:
Пристосовність до умов вирощування.
Стійкість до посухи та стресу.
Висока врожайність незалежно від сівозміни.
Стійкість до хвороб, таких як гнилизна, фомопсис, хибна борошниста роса, а також до шкідників, таких як дзига і інфекція.
Препарати на основі трибенурон-метилу можуть бути внесені двома способами:
Одноразове внесення із нормою 30 або 50 г/га, залежно від стійкості вашого гібрида, як заявлено виробником.
Дворазове внесення, при якому перше внесення проводиться у фазі 2-4 листя, а друге – у фазі 6-8 листя, з одиничною нормою внесення 15 або 25 г/га.
Внесення цих засобів для боротьби з бур’янами рекомендується проводити у фазу від двох до восьми справжніх листків соняшнику. При їх внесенні також рекомендується використовувати поверхнево активні речовини (ПАР), які:
Зменшують швидкість випаровування гранстару.
Збільшують відсоток поглинання трибенурон-метилу бур’янами через листя.
Зберігають високу ефективність препарату за умов посухи.
Забезпечують якісне прилипання гербіциду до бур’янів.При необхідності знищення бур’янів-злаків необхідно провести обробку посівів грамініцидами за 5-7 днів до або через 7-14 днів після застосування Гранстара або його аналогів. Змішування цих двох видів пестицидів не рекомендується.
Відзначається висока швидкість дії гербіцидів під час використання технології Експрес. Через кілька годин після внесення препарату бур’яни перестають розвиватися.
Переваги використання технології СУМО / Експрес при вирощуванні соняшника:
Знищення широкого спектру дводольних бур’янів.
Ефективність у боротьбі з осотом.
Можливість застосування у широкому часовому діапазоні (від 2 до 8 листя).
Відсутність обмежень щодо сівозміни.
Висока врожайність.
Варіативність дозування під час внесення препаратів.
Мінімальний вплив зовнішніх факторів на результати.
Досвідченого аграрія може зацікавити питання щодо можливості знищення падалиці наступного року при вирощуванні культури. При використанні технології Експрес падалиця соняшника стійка до інгібіторів. Однак, цю проблему можна легко вирішити за допомогою гербіцидів на основі Florasulam, Fluroxypyr, Clopyralid-olamine та інших.